Austriacka sałatka z octem i musztardą
Jeśli komuś smakuje bawarska sałatka kartoflana, to na pewno przypadnie mu też do gustu sałatka austriacka. Właściwie różnica jest tylko taka, że podaje się ją na zimno i że ma w swoim składzie musztardę.
Oto jeden z klasycznych przepisów na austriacką sałatkę ziemniaczaną: 8 ziemniaków, 2 cebule, szklanka bulionu mięsnego, 3 łyżki octu jabłkowego, łyżka musztardy, 6 łyżek oleju, sól, pieprz. Ziemniaki myjemy i gotujemy w mundurkach, a kiedy wystygną obieramy i kroimy. Cebulę obieramy i kroimy, a następnie zalewamy bulionem. Dolewamy ocet, olej oraz dodajemy musztardę i przyprawy. Zalewamy ziemniaki i odstawiamy do wystygnięcia. Natomiast można wykonać wersję rozszerzoną sałatki austriackiej. Potrzebne są do tego: 1 kg ziemniaków, 25 dag pomidorków koktajlowych, 8 dag czarnych oliwek, 6 dag kaparów, główka sałaty lodowej, pęczek dymki, ząbek czosnku, łyżka kminku, liść laurowy, gałązka rozmarynu, gałązka bazylii, 5 gałązek tymianku, 5 łyżek octu winnego, 2 łyżeczki musztardy, 1/2 szklanki oleju, sól i pieprz. Zaczynamy od ugotowania ziemniaków w łupinach. Do gotowania dodajemy kminek i liść laurowy. Potem obieramy i kroimy ziemniaki na ćwiartki. Polewamy je zmiksowaną masą z czosnku, octu, oleju, musztardy, części kaparów i pieprzu. Powinny zostać odstawione na kilka godzin do lodówki. Po tym czasie dodajemy do ziemniaków przekrojone na pół pomidorki, pociętą w krążki dymkę, oliwki, kapary i zieleninę. Wszystko to układamy na liściach sałaty. Smak i wygląd naprawdę godne polecenia!
Pewną wariacją na temat sałatki austriackiej jest propozycja, w której wykorzystano między innymi doskonałe połączenie ziemniaków z koperkiem. Żeby ją zrobić należy przygotować: 10 ziemniaków, czerwoną cebulę, 3 łodygi selera naciowego, łyżkę koperku suszonego, 3 łyżki octu jabłkowego, 3 łyżki musztardy, 3 łyżki majonezu, sól i pieprz. Ziemniaki po ugotowaniu, obraniu i pocięciu na kawałki wrzucamy do salaterki razem z pociętym selerem i cebulą. Pozostałe składniki łączymy, robiąc w ten sposób sos do zalania zawartości salaterki. Powstaje pytanie czy majonez jest tu rzeczywiście niezbędny? Oczywiście można spróbować zrobić sałatkę bez niego i jeśli będzie nam smakować, to znaczy że spokojnie można się bez niego obejść.